Önemli Bilgiler

Organik Gübre Nedir ?

Organik gübre; Bitki besin maddelerini bünyesinde organik bileşikler halinde bulunduran, asıl amacı toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını düzelterek bitki besin maddelerinin alımını kolaylaştıran, canlılara ait (bitki, hayvan vb) atıklardan veya yan ürünlerinden hazırlanmış bir üründür. Organik Gübre, yüksek organik madde içeriğiyle, sentetik gübre kullanımı sonucunda ortaya çıkan olumsuz etkilerin tersine döndürülmesinde ve toprakların veriminin artırılmasında kullanılacak çok önemli bir araçtır.

Solucan Gübresi Nedir ?

Kırmızı kaliforniya solucanlarının tükettiği ve yıllardır çiftçiler tarafından gübre olarak kullanılan hayvan dışkısının ve bitkisel atıkların, solucanların sindirim sisteminden geçmesiyle oluşan, yararlı bakteri ve büyüme hormonları taşıyan %100 steril, %100 organik, antibakteriyel ve kesinlikle zararlı ot tohumu taşımayan, bir bitkinin talep edebileceği tüm besin ihtiyacını karşılayan mucize bir gübredir.

Solucan Gübresi Nerelerde Kullanılır ?

Solucan gübresi tüm toprak çeşitlerinde veya topraksız tarımda kullanılabilir. Solucan gübresinden tam verim elde edebilmek için toprak analizi yapılıp uygulanması daha doğru olur.

Neden Kırmızı Kaliforniya (Eisenia Foetida) Solucanı ?

Vermikompost ve vermikültür üretiminde biyolojik ve kültürel açıdan geniş bir yaşam aralığına sahip olması ayrıca hızlı üreme siklusundan dolayı tüm dünyada tercih edilmektedir.

Solucan Gübresi Üretiminde Toprak Kullanılır mı ?

Solucanlara verilecek mama içerisinde kesinlikle toprak kullanılmamalıdır. Verdiğimiz toprağı solucanlar öğütemez bu da gübremizdeki organik madde miktarının düşmesine neden olur.

Kırmızı Kaliforniya (Eisenia Foetida) solucanı için ideal sıcaklık nedir ?

Solucanlar 0(sıfır) derece ile 45 derece arasında yaşayabilirler. Üreme ve çalışma konusunda en çok verim 18-25 derece arasındadır. 10 derece altında solucanların hareket kabiliyeti düşer ve 0(sıfır) dereceden sonra donarak ölebilirler. 40 dereceden sonra sıcaklığa bağlı enzim aktivitesi düşer ve bir süre sonra solucanlar hareket edemeyerek ölebilirler.

Kırmızı Kaliforniya (Eisenia Foetida) solucanı için ideal nem oranı nedir ?

Kırmızı kalifornia solucanları için sistemdeki ideal nem oranı %60-%80 arasında olmalıdır.

Yetikin bir kırmızı kaliforniya solucanı kaç gramdır ?

Yetişkin bir kırmızı kalifornia solucanı ortalama 0,7-1 gram arasındadır.

Kırmızı Kaliforniya solucanlarına mama olarak ne verilmelidir ?

Kırmızı kalifornia solucanlar için en ideal mamalar, ahır gübresi (fermante edilmiş), meyve ve sebze artıkları, öğütülmüş yumurta kabuğu, çay posası, kahve telvesi, kurumuş yapraklar, parçalanmış kağıt ve kartonlar. Kırmızı kalifornia solucanları için kesinlikle verilmemesi gereken besinler; Asit içeren tüm sebze ve meyveler (turunçgiller, limon, soğan türleri, sarımsak, ), yağlı yiyecekler, et, balık, sirke. Kırmızı kalifornia solucanı yeşil olan tüm atıkları tüketebilir.

Solucanlar ne kadar süre ile beslenmelidir ?

Bu sorunun cevabı solucanın miktarı ile değişmekle birlikte, sık sık ama az olarak beslenmelidir. Bu sayede solucanlar tüm mamayı öğütecek ve daha verimli bir gübre ortaya çıkacaktır.

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının üreme hızı nedir ?

Kırmızı kalifornia solucanları uygun ortam ve şartlar hazırlandığında 1 yılda 8 katına çıkabilmektedir.

Beydağı Gübresini nasıl kullanabilirim ?

Sebze ve meyveleri dikerken dikim yapılan çukura bir avuç (yaklaşık 80-100 gr) kadar, yeni fide ağaç dikerken kök çukuruna 1,5-2kg kadar katı solucan gübresi uygulaması yapılır. Daha sonra üstü kapatılarak bolca sulanır. Bol su vermenin amacı solucan gübresi içerisinde ki canlı mikroorganizmaların nemli ortamda hızla çoğalmasıdır. Yetişkin ağaçlara uygulama yapılırken yaprak izdüşümü çapında bir çember oluşturulur ve 20 cm kadar çukur açılır, çap ölçüsünce katı gübre bu çukura dökülür, üstü toprakla kapatılır ve bol su ile sulanır. Tarla bitkilerinde uygulama yapılırken katı solucan gübresini tohum saçar gibi saçıp daha sonra toprakla karıştırmak gereklidir. Ortalama 1 dönüm araziye 150 kg katı gübre uygulaması yapılmalıdır. Not: Uygulama miktarları dikilen bitkinin boyutuna ve türüne göre değişiklik gösterebilir. Detaylı uygulama rehberi için info@beydagiorganiksolucan.com adresine mail atabilirsiniz. Not:Solucan gübresinin fazla uygulanması bitkiye ve toprağa ASLA zarar vermez. Gübre uygulaması yapmadan önce detaylı toprak analizi yaptırmak bitki sağlığı için daha doğru olacaktır. Solucan gübresi uygulamasından önce ve sonra 10 gün kimyevi gübre kullanılmaması mikroorganizmaların canlı kalması açısından önemlidir.

Solöm Sıvısı Nedir ?

Solucanlar yedikleri gıdaları sindirirken sölom sıvısı adı verilen bir madde salgılamaktadır.Solucanlar mama içerisinde gezerken ve mamayı tüketirken sölom sıvısını mamaya nufuz ettirir. Sölom sıvısı topraktaki patojenleri baskılayarak bitkileri korumakta ve bitki direncini artırılmaktadır. Ayrıca insan sağlığında kullanımı içinde çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.